MUDr. Josafat Molnár
Gastroenterologie
Ordinace pro vyšetřování nemocí trávicího ústrojí
Gastroenterologie
Poliklinika Modřany
Soukalova 3355
143 00 Praha 4
  Tel.: +420 241 761 137
Mob.:+420 602 348 289
Fax.: +420 241 761 137

napište nám
V případě, že se nám nedovoláte, napište e-mail.
Ordinační doba
Pondělí: 7:30 - 16:00
Úterý: 7:30 - 15:00
Středa: 7:30 - 13:00
Čtvrtek: 7:30 - 16:00
Pátek: 7:30 - 13:00

Kolorektální karcinom
Věděli jste?
Kolorektální karcinom
Kolorektální karcinom je zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku. Typicky se projevuje změnou charakteru vylučování stolice (zácpou nebo průjmem) a přítomností krve ve stolici.

Co jste možná netušili...

Karcinom tlustého střeva je něco, v čem jsme opravdu dobří… Tedy, s velkou dávkou ironie. Česká republika drží smutné celosvětové prvenství ve výskytu nádorových nemocnění tlustého střeva a konečníku v přepočtu na jednoho obyvatele. Co je příčinou? Snad je to „nezdravá“ česká kuchyně, snad způsob našeho života.

Výskyt onemocnění v České republice stále roste. Za posledních 30 let se téměř ztrojnásobil. V současnosti u nás ročně přibývá až 7500 nových případů kolorektálního karcinomu. O závažnosti onemocnění svědčí fakt, že více než 4 tisíce nemocných karcinomu ročně podlehne.

Koloskopie

Koloskopie

Nádory tlustého střeva a konečníku nejvíce trápí věkovou skupinu nad 70 let. To však neznamená, že všichni ostatní jsou v bezpečí. Karcinomy byly pozorovány už u 20letých mladistvých! Takové případy jsou ale spíše výjimkou. Za rizikovou skupinu pro vznik onemocnění se považují všichni kteří dosáhli 45 let. Na tuto velkou skupinu se zaměřují i preventivní screeningové programy.

Jak vzniká...

Příčina vzniku kolorektálního karcinomu zatím není zcela jasná. Pravděpodobně jde o souběh několika faktorů. Máme za to, že jedním z nich je nedostatek vlákniny a nadbytek masa a živočišných tuků v naší stravě. Nezanedbatelnou úlohu ale hrají i vrozené dispozice.

Významným rizikovým faktorem pro rozvoj kolorektálního karcinomu jsou střevní polypy. Jsou to nezhoubné výrůstky sliznice střeva. Najdeme je u mnoha lidí starších 50 let. Většinou nepůsobí žádné obtíže. Některé z nich (adenomy) se ale mohou zvrhnout a dát základ pro růst nádoru.

Jak se projevuje...

Kolorektální karcinom se vyvíjí dlouho, 5 až 15 let není výjimkou. Jeho projevy závisejí na umístění. V pravé polovině tlustého střeva rostou nádory často bez povšimnutí. Obvykle na sebe upozorní jen chudokrevností a slabým krvácením do střeva. Až při větším nádoru může být v pravém podbřišku hmatná „boule“ a objeví se celkové příznaky jako hubnutí a zvýšená teplota.

Odlišná situace nastává v levé polovině střeva. Nádory zde umístěné se projevují dříve. Vyvolávají poruchy vyprazdňování stolice se střídáním zácpy a průjmů. Přidávají se pocity plnosti a neúplného vyprázdnění, plynatost. Nemocný si může všimnout přítomnosti čerstvé krve ve stolici. Nádor rostoucí do průsvitu střeva hrozí jeho úplným uzávěrem. Znemožněním dalšího posunování střevního obsahu směrem ke konečníku vzniká náhlá příhoda břišní.

Jak se potvrdí...

Prvním krokem při stanovování jakékoliv diagnózy je odběr anamnézy. Důležité jsou informace o Vaší rodině. Upozorněte lékaře na výskyt nádorů střeva nebo polypů ve svém blízkém příbuzenstvu. Asi každý desátý nádor tlustého střeva bývá dědičný.

Základním vyšetřením při podezření na nádor tlustého střeva i v rámci jeho prevence je vyšetření konečníku. Lékař při něm hmatá případné zúžení průsvitu konečníku a charakter jeho stěn. Stopy červené krve na rukavici po vytažení prstu z konečníku jsou známkou krvácení do střeva.

K podrobnějšímu vyšetření se využívají rentgenologické a endoskopické metody. Starší metoda - irrigografie - zobrazí pomocí kontrastní náplně průběh a velikost Vašeho střeva. Moderní koloskopie umožňuje pomocí endoskopu přehlédnout sliznici tlustého střeva a odhalit případné změny. Z míst podezřelých z růstu nádoru lze odebrat vzorky tkáně na histologické vyšetření. Kromě diagnostiky dokáže koloskopie i léčit. Týká se to situace, kdy lékař při vyšetření najde ve Vašem střevě polyp. Jeho endoskopické odstranění Vás zbaví problému a sníží riziko pozdějšího zvrhnutí v maligní nádor.

Jak se léčí...

Jediným účinným způsobem léčby kolorektálního karcinomu je jeho chirurgické odstranění. Při něm lékař nemocnému odoperuje nádor, přilehlou část střeva a okolní lymfatické uzliny. Rozsah výkonu záleží na velikosti a rozšíření nádoru. Součástí operačního výkonu bývá zřízení kolostomie - vyústění tlustého střeva na povrch břicha. Může se jednat o dočasné opatření na dobu dokud se operované střevo nezhojí, nebo o trvalé řešení při odstranění velkých úseků střeva.

Ne všechny nádory lze zcela odstranit. Při pokročilém nálezu s metastázami dokáže operace pouze zmírnit obtíže. Jejím cílem je zmenšit nádor, nemoc samotnou však nevyléčí. Nejčastějším důvodem pro takovou paliativní operaci je zprůchodnění střeva ucpaného prorostlým nádorem.

Chirurgickou léčbu může v některých případech ještě doplnit ozařování a chemoterapie. Jejich cílem je zničení zbylých nádorových buněk v těle nemocného.

O nejvhodnějším způsobu léčby v konkrétním případě rozhoduje lékař. S důvěrou se na něj obraťte s jakýmikoli otázkami ohledně svého zdravotního stavu a navrhovaném léčebném postupu.

Co dál...

Prognóza kolorektálního karcinomu závisí na době zahájení léčby. Platí, že čím dříve, tím lépe. Nemocní, u kterých se na nádor přišlo už ve stádiu bez příznaků a jsou včas operováni, až v 90 procentech přežívají. Příznivá čísla se však dramaticky mění v závislosti na délce trvání obtíží. Dlouhodobé pozorování ukazuje, že trvají-li příznaky půl roku, pravděpodobnost přežití klesá na 25 procent.

Pokročilé nádory již nemusí být léčitelné. Šíří se do okolí a zakládají metastázy do jater, mozku, plic nebo kostí. Přidávají se celkové projevy jako je únava, hubnutí a nevysvětlitelná chudokrevnost. Častou komplikací je uzávěr střeva nádorem. Ten může být bez včasného zákroku smrtící.

Jak se tomu všemu vyhnout...

Prevence kolorektálního karcinomu se zaměřuje na omezení rizikových faktorů. Doporučuje se zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, zejména prostřednictvím zvýšené konzumace ovoce a zeleniny. Zároveň byste měli snížit příjem červeného masa. Omezte příjem živočišných tuků a dbejte na dostatek vápníku a vitamínů A a C ve své stravě. Pravidelně se věnujte pohybu a udržujte si optimální tělesnou hmotnost.

Pro všechny příslušníky tzv. rizikových skupin jsou určeny pravidelné preventivní prohlídky na gastroenterologii nebo proktologii. Patří k nim například lidé s prokázanými střevními polypy, rodinní příslušníci nemocných s nádorem a nemocní s dlouhotrvajícími střevními záněty.

K včasnému záchytu nádorů tlustého střeva přispívají tzv. screeningové programy. Jde o to, že se určité vyšetření provede u všech jedinců vybrané skupiny populace, i když zrovna netrpí žádnými obtížemi. V případě kolorektálního karcinomu bylo zavedeno vyšetření tzv. okultního krvácení. Pomocí zvláštní odběrové sady lze jednoduchým způsobem odebrat vzorky stolice a stanovit v nich přítomnost krve. Vyšetření je velmi citlivé, dokáže zjistit i mikroskopické množství krve ve stolici. Příčin její přítomnosti může být víc. Nemusí se jednat hned o nádor. Jedinci se zachyceným krvácením jsou podrobněji vyšetřováni, pátrá se po změnách na sliznici jejich tlustého střeva a přítomnosti polypů.

Vyšetření na okultní krvácení se doporučuje všem, kteří dosáhli 45. roku věku. Zajímejte se aktivně o své zdraví a zeptejte se svého praktického lékaře na možnost provedení screeningového testu. Je to maličkost, která Vám může zachránit život.


Prohlédněte si naši ordinaci